Soyak, üniversite- sektör işbirliğine katkıda bulunarak gençlerin yanında yer almaya devam ediyor. Üniversite öğrencilerinin teorik bilgilerini sahadaki uygulamalarla pekiştirmesini sağlayan eğitim programlarına destek veren Soyak Topluluğu şirketleri, üniversite öğrencilerini ve öğretim görevlilerini tesislerinde ağırlıyor. Bu kapsamda Trakya Döküm'ün fabrikasını, son olarak Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri ziyaret etti.

Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. A. Çağrı Tolga ve 3. sınıf öğrencilerinin katıldığı geziye Trakya Döküm yetkilileri eşlik etti.  Trakya Döküm seminer salonunda Trakya Döküm'ün tarihsel gelişimine ilişkin tanıtım filmini izleyen öğrenciler, sonrasında döküm hattını gezerek üretim süreçleriyle ilgili bilgi aldılar.  Öğrenciler, program bitimindeki öğle yemeğinde ise, geziyi değerlendirerek görüş alışverişinde bulundular.  

Trakya Döküm, eğitim faaliyetlerine verdiği destek kapsamında daha önce de Koç Özel Lisesi öğrencilerinin hayata geçirdiği Ateşböceği Projesi'ne sponsor olmuştu. Eğitimin devamlılığının teşvik edildiği proje kapsamında her yıl düzenlenen konferansta, ilköğretim okullarında okuyan öğrenciler ve velilerine ortaöğretime geçiş sistemi ve lise çeşitleri hakkında bilgiler verilirken, ücretsiz olarak eğitim danışmanlığı da sağlanıyor. 


Trakya Döküm

Soyak Topluluğu'nun en önemli yapı taşlarından biri olan Trakya Döküm; yaklaşık 30 yıldır sektöre hizmet vermektedir.  Otomotiv, makine, elektrik, beyaz eşya ve yapı endüstrileri için dökme demir malzemeden ham madde, işlenmiş özel döküm parçaları ve boru ekleme parçaları üreten şirketin müşterileri arasında ise, Arçelik, Bosch, Renault, Valeo, Daimler Chrysler gibi müşteriler yer alıyor.  Ford'un Eskişehir İnönü kamyon fabrikasına diferansiyel parçaları tedarik eden Trakya Döküm, aynı zamanda Ford'un tüm dünyadaki fabrikalarına üretim yapabilmesini sağlayacak 'Ford Q1 Kalite Belgesi'ne sahip. 2010'da 41.000 ton satış yapmayı hedefleyen Trakya Döküm, hizmet ağını da genişletiyor.

Galatasaray Üniversitesi Öğrencileri, Trakya Döküm'ü ziyaret etti.
Euro.Message madebycat ®